Entacir’de Yeni Ürün/Hizmet Nasıl Tanımlanır?

Entacir’de Yeni Ürün/Hizmet Nasıl Tanımlanır?

Online ön muhasebenin kolay yolu Entacir uygulamasında ürün veya hizmet tanımlaması nasıl yapılır?

Entacir Online Ön Muhasebe Programı Ana Ekran
Resim 1 : Entacir Online Ön Muhasebe Programı Ana Ekran

Öncelikle Entacir uygulamasına https://www.entacir.com adresinden giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra ana ekranın sol tarafında bulunan menüden “Ürünler” linkine tıklayıp ürünler menümüzü açıyoruz ve “Stok Kartları” sayfasına giriş yapıyoruz.

Resim 2 : Entacir Online Ön Muhasebe Programı Stok Kartları Sayfası
Resim 2 : Entacir Online Ön Muhasebe Programı Stok Kartları Sayfası

Açılan “Stok Kartları” sayfamızda mevcutta bulunan ürünlerimizi görüntüleyebilirsiniz. Sayfamızın sağ üst köşesinde bulunan “Yeni Ürün Ekle” butonuna tıklayıp ürün/hizmet ekleme sayfamıza giriş yapıyoruz.

Resim 3 : Entacir Online Ön Muhasebe Programı Yeni Ürün/Hizmet Ekleme Formu
Resim 3 : Entacir Online Ön Muhasebe Programı Yeni Ürün/Hizmet Ekleme Formu

Ürün/Hizmet ekleme formunda zorunlu olan tek alan “Ürün Adı” alanıdır.

Ürün Adı : Bu alana ürününüzün veya hizmetinizin adını yazabilirsiniz. Eğer benzer isimde veya aynı ürün sisteminizde kayıtlıysa size hatırlatacaktır.

Barkod : Ürün adımızı yazdıktan sonra dilerseniz ürününüzün barkod numarasını yazabilir veya barkod cihazınız bilgisayarınıza bağlı ise barkod cihazınıza ürününün barkodunu okutarak otomatik olarak alana barkod numarasını yazacaktır.

Kategori : Bu alanda Entacir üzerinde eğer ürünleriniz için kategori oluşturduysanız ürününüz için bir kategori seçebilirsiniz.

Birim : Entacir online ön muhasebe programında hali hazırda tanımlı gelen 40 adet birim bulunmaktadır. Eğer ürününüz için gerekli birim adı sistemimizde yoksa bunu “Tanımlamalar” menüsünden “Birim Tanımla” linkine tıklayarak yeni birim tanımlayabilirsiniz. Ürün ekleme formunda “Birim” alanında bu birimi seçebilirsiniz.

Miktar : Bu alanda ürününüzün mevcut stok miktarını yazabilirsiniz. Ürün eklerken girilen stok miktarları cari hesap hareketlerinde işlem yapmaz.

Resmi Miktar : Bu alanda ürününüzün mevcut faturalı stok miktarını yazabilirsiniz. Bu stok miktarı faturalı satışlarınız için ve faturalı alımlarınız için kolay takip özelliği taşımaktadır. Ürün eklerken girilen stok miktarları cari hesap hareketlerinde işlem yapmaz.

KDV Oranı : Bu alanda ürününüz için hesaplanacak KDV oranını belirleyebilirsiniz.

Alış Fiyatı : Bu alanda ürününüzün KDV Hariç alım fiyatını belirtebilirsiniz.

Toptan Satış Fiyatı (T. Satış Fiyatı) : Bu alanda ürününüzün KDV Hariç toptan satış fiyatını belirleyebilirsiniz.

Perakende Satış Fiyatı (P. Satış Fiyatı) : Bu alanda ürününüzün KDV Dahil perakende satış fiyatını belirleyebilirsiniz.

Birim İçi Miktar : Ürününüzün birim içi miktarını bu alana yazabilirsiniz (Örnek : 1 Kolide 20 parça ürün varsa bu alana 20 yazmalısınız.). Bu alan stok miktarına etki etmemektedir.

Stok Sınır : Bu alanda ürününüzün size hatırlatması için alt sınırını belirleyebilirsiniz. (Örnek : Eğer ürününüzün stok miktarı 10’un altına düştüğünde size bilgi vermesini istiyorsanız bu alana 10 yazmalısınız.). Stoğu biten veya stoğu sınıra ulaşan ürünlerinizi ana sayfada stoğu biten ürünler listesinde görüntüleyebilirsiniz.

Toptan Kâr Yüzdesi : Bu alanda toptan satış fiyatınızın kâr yüzdesini belirleyebilirsiniz. Alış fiyatınızı belirledikten sonra bu alanda bir yüzde belirlerseniz ürününüzün toptan satış fiyatını KDV Hariç olarak belirlediğiniz yüzde ile değiştirecektir.

Perakende Kâr Yüzdesi : Bu alanda perakende satış fiyatınızın kâr yüzdesini belirleyebilirsiniz. Alış fiyatınızı belirledikten sonra bu alanda bir yüzde belirlerseniz ürününüzün perakende satış fiyatını KDV Dahil olarak belirlediğiniz yüzde ile değiştirecektir.

Resim : Bu alanda ürününüzü belirten bir resim seçebilirsiniz.

Aktif / Pasif : Bu alanda ürününüzün aktif veya pasif durumunu güncelleyebilirsiniz.

Açıklama : Ürününüz hakkında tanıtıcı bir metin girebilirsiniz.

Entacir online ön muhasebe programında ürün eklemek ve satış fiyatlarınızı belirlemek çok kolay.

Yorum yapın